המלצה לאומגה 3

פורום צמחי מרפא מיועד לאנשי מקצוע מתחום הבוטניקה, רפואה משלימה, הרבליסטים ולקהל הרחב המעוניין להתייעץ ולשתף במידע בנושאי צמחי מרפא.
פורום צמחי מרפא בניהולה של לימור אלמוג M.Sc במדעי החיים.

מנהל: יורם בן אבו

המלצה לאומגה 3

הודעהעל ידי ueran2 » ש' מרץ 10, 2012 4:02 am

שלום רב ושבת שלום, אני בן 27 בחור רזה בעל גובה ממוצע. אובחנתי כסובל מהפרעת קשב וריכוז ברמה בינונית והמליצו לי לקחת אומגה 3.
מהו המינון שצריך לקחת בשביל בעיה זו?
האם יש תופעות לוואי כלשהן?
האם התחושה תהיה כמו עם ריטלין, כלומר ממריצה ומפריעה לשינה?
ueran2

Advertisement

Re: המלצה לאומגה 3

הודעהעל ידי יורם בן אבו » ש' מרץ 10, 2012 12:37 pm

ראשית, חשוב לציין כי השפעת תוספי אומגה 3 היא קטנה יותר מהשפעתן של תרופות כמו atomoxetine.
למרות שההשפעה של אומגה 3 קטנה יותר מתרופות, מדובר גם בנטילה של תוסף בטוח יותר עם מינימום של תופעות לוואי.
ולכן, אם אתה מאלה שלא יטלו טיפול תרופתי, הרי שתיסוף באומגה 3 יכול להועיל למצבך (אך במידה פחותה יותר).

חשוב להבדיל בין תוספי אומגה 3 למינהם.
קיימים מספר סוגים של חומצות אומגה 3 ובהקשר של הפרעות קשב וריכוז נמצא כי תיסוף בחומצת אומגה 3 מסוג EPA היא זו שהניבה את ההשפעה הטובה ביותר בטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

חשוב להבין שהמדע לא מספק תשובות ברורות כמו שאנשים מצפים שיספקו להם.
קיימים מחקרים טובים ומחקרים פחות טובים וככל שמצטברים יותר מחקרים כך גם מצטבר יותר ידע ולכן מה שנכון להיום אולי יהיה פחות נכון מחר.

לפי המטה אנליזה (מטה אנליזה זה סקירה של מספר מחקרים) שעליה ביססתי את תשובתי, נראה כי תיסוף במינון של 558 מ"ג נתן תוצאות חיוביות בהקשר של טיפול בהפרעות קשב וריכוז.

קישור למחקר המדובר > Omega-3 fatty acid supplementation for the treatment of children with attention-deficit/hyperactivity disorder symptomatology

לגביי תופעות לוואי, חשוב להבין כי לחומצות אומגה 3 יכולה להיות אינטראקציה עם תרופות אחרות (כדוגמת תרופות לדילול דם) ולכן חשוב להיוועץ עם הרופא המטפל לפני נטילת אומגה 3.

אין לראות בתשובתי המלצה לטיפול רפואי!
להמלצות ספציפיות אני מציע לך להיוועץ ברופא המטפל שלך.
יורם בן אבו

הודעהעל ידי ueran2 » א' מרץ 11, 2012 2:28 am

קודם כל תודה על הקישור למאמר.
שנית , עליי לציין שלקחתי אומגה 3 שמן דגים 600 מ''ג והרגשתי לא טוב. לא יודע למה אבל הרגשתי נמרץ מידיי והיה לי קשה לישון. לפי דעתי זה כמו ריטלין רק חלש יותר וזה המזל שלי. שזה לא היה חזק יותר. אולי אם הייתי לוקח מינון גבוה יותר אז הייתי מרגיש רע יותר. אבל שתדע שבין מינון למינון ולבין תכשיר לתכשיר יש הבדלים משמעותיים. למשל כשלקחתי 300 מ''ג, אז הרגשתי פשוט חלש וירוד כאילו לקחתי כדור דיכאון או משהו כזה. פשוט במקרה לקחתי אח''כ מינון כפול ללא שום כוונה. כי הכוונה היתה בעצם לחפש חברה אחרת של אומגה 3. מה שנראה לי כרגע זה שיכול להיות שאומגה 3 צמחית יכולה להיות נוחה יותר כי אולי זה השמן דגים שגרם לי להרגיש כלכך רע עם זה. אבל אני נח ולא רוצה לקחת יותר אומגה 3 כי זה פשוט עשה לי רע
ueran2

הודעהעל ידי יורם בן אבו » א' מרץ 11, 2012 1:36 pm

ראשית, כדאי לך למצוא מוצר של אומגה 3 מאצות.
חומצת השומן אומגה 3 מסוג EPA איננה מיוצרת בדגים, אלא הדגים מקבלים אותה מהאצות שהם אוכלים.

חשוב שתבין שיש מספר חומצות שומן אומגה 3 וזו הצמחית איננה מכילה EPA, לכן היא גם לא תועיל לך.
אין לך מה לקחת אומגה 3 צמחית לבעיות קשב וריכוז, מצא מוצר מאצות ים (אולי בחו"ל יש כאלה).

הנקודה היא שגוף האדם יכול לייצר EPA מALA שהיא חומצת השומן ממקור צמחי, אך הבעיה היא שיכולת הסינטוז היא קטנה (כ-6%) ומה גם שיכולת הסינטוז תלויה בדיאטה של האדם ובהרכב חומצות השומן שהוא מקבל מן המזון.
לדוגמא במחקר הבא נמצא שכאשר אדם נמצא בתזונה עתירת שומן רווי (כיום אין זה מומלץ להמצא בתפריט תזונה עתיר שומן רווי), יכולת ההמרה של ALA ל-EPA היא כ-6% ואילו כאשר הוא ניזון מתזונה שמכילה הרבה אומגה 6 אז יכולת ההמרה עשויה לפחות בחצי (זאת אומרת רק כ-3% יומר לEPA). ודרך אגב, התזונה של הישראלי המצוי מכילה המון אומגה 6.

למיטב ידיעתי הגילוי של הקשר בין אומגה 3 והפרעות קשב וריכוז נבע מכך שמצאו שבסובלים מadhd יש רמות נמוכות של חומצות שומן אומגה 3. זאת אומרת, שאפשר להניח שיש משהו פגום ביכולת הייצור של חומצות השומן אומגה 3 בסובלים מADHD ולכן אני מניח שגם יכולת ההמרה הלא מוצלחת של ALA ל-EPA תהיה אפילו קטנה יותר בסובלים מADHD (זו הנחה סבירה שלא מבוססת על תוצאות מחקר שבדק את יכולת ההמרה של ALA לEPA בסובלים מADHD)
יורם בן אבו

• Advertisement

חזור אל פורום צמחי מרפא

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 2 אורחים